facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Ağız kuruluğu şikayeti olan kimseler için yiyecek seçimi

Ağız kuruluğu şikayetiniz varsa yediklerinizi ona göre ayarlamalı, ekstra kurutucu etkisi olan yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Yediğiniz yiyecekleri ona göre seçin

Eğer ağız kuruluğu şikayetiniz varsa daha yumuşak yiyecekler seçebilirsiniz (çorba, püre gibi) veya yiyeceklerinizi yumuşatabilirsiniz (krema ve tereyağ ile)
Kuruluktan kaynaklanan rahatsızlığı gidermek için yemeklerden önce ve sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz

Soğuk veya ılık yiyecekler yiyebilirsiniz

Eğer yediklerinizi çiğnemek ve yutmak zor geliyorsa yiyeceklerinizi soğuk veya az ısıtılmış tercih edebilirsiniz. Çok sıcak yiyecekler ağzınızdaki kuruluk ve rahatsızlık hissini artırır.

Ağız kuruluğu Hastalığını (Xerostomia) şiddetlendirecek yiyeceklerden kaçınabilirsiniz

Çok tuzlu (cips, kraker, kurutulmuş meyve gibi) çok şekerli (şekerleme, tatlı içecekler gibi) asitli (kahve, turunçgil içerek içecekler gibi) veya baharatlı yiyecekler ağız kuruluğu şikayetini artırır.

Alkolden kaçınabilirsiniz

Ağız kuruluğunu şiddetlendirebilecek ağız içi hijyen ürünlerinden de kaçınmalısınız. İçinde alkol barındıran diş macunu ve ağız çalkalama suları ağız içi mukoza üzerinde ekstra kurutucu etkiye sahiptir.

Ağız kuruluğu

Yaş ilerledikçe ağız kuruluğu şikayeti artmaya başlar. Bu şikayeti gidermek adına ağız hijyenine destek, mukoza tabakasını koruyucu ürünler vardır.

Programı görün
  1. 1

    Nemlendirici Sprey

    Sprey

    ELGYDIUM Clinic

  2. 2

  3. 3

Bu yazıyı okuyan kimselerin ilgisini çeken konular

Markalarımızı keşfedin