facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Doğru Teknikle Fırçalamak

Dişleri doğru teknikle fırçalamak çok basit görünebilir, yine de çok insan yanlış fırçalar. Dişlerini yeterince temizlemek bir yana, bir taraftan diş etini yaralayabilir, diş minesine zarar verebilirler. Peki, etkili diş fırçalamanın yolu nedir?

Yeterince sık fırçalamak

Dişler her yemekten sonra yani günde 3 kere fırçalanmalıdır. Diş hekiminin yönlendirmesi doğrultusunda günde iki kere fırçalamak da yeterli gelebilir. En az iki dakika boyunca fırçaladıktan sonra diş fırçası iyice durulanmalıdır. Diş fırçalamanın yeterince etki gösterebilmesi için diş fırçası 2-3 ayda bir değiştirilmelidir.

Öneriler

Piyasada çok sayıda diş macunu ve fırçası bulunur, bunun sebebi yalnızca çeşitlilik değildir. Ağzınızın size özel doğası (hassas diş ve diş etleri, ağız içi ameliyattan sonra geçen süre, ağız boyutları) ve öncelikleriniz (diş çürümesini önlemek, dental plakla mücadele veya beyazlatma) için tasarlanmış diş fırça ve macunları seçilmelidir.
Diş fırçalamak konusunda diş hekimi ve eczacınızın yönlendirmesini dinlemelisiniz. Ulaşılması güç alanları fırçalayabilmek için uygun kafası bulunan yumuşak bir diş fırçası önereceklerdir.

Dairesel hareketlerle diş etinden diş ucuna doğru

Diş fırçasının baş kısmının dairesel hareketlerle dişlerinizin her tarafına ulaşması, alt ve üst dişlerin ayrı ayrı fırçalanması ve aynı bölgenin üzerinden bir kaç kere geçilmesi önemlidir. Bunun yanında, fırça kıllarının 45 derecelik açıyla diş eti sınırını fırçalaması gerekir. Her zaman pembeden beyaza doğru yani diş etlerinden diş uçlarına doğru fırçalamalısınız. Alttan yukarı doğru fırçalamanın diş etlerinize zarar verebileceğini aklılda tutmakta fayda vardır.

Anti-plak

Dental plak diş sağlığının bir numaralı düşmanıdır. Plaklara sebep olan bakteriyle savaşın!

Programı görün
 1. 1

  Anti-plakdiş macunu

  Diş macunları

  ELGYDIUM

 2. 2

  Diş ipi Klorheksidin içerikli

  Diş ipi

  ELGYDIUM Clinic

 3. 3

Bu yazıyı okuyan kimselerin ilgisini çeken konular

Markalarımızı keşfedin