facebook twitter youtube pro location cart tooth_decay tooth_decay_2 teeth_whitening dental_plaque adult child share mail print menu-mobile close map list-map search didyouknow arrow-right arrow-left left-thin-arrow right-thin-arrow faq folder record bad_breath toothaches mouth_ulcers dental_whitening sensitive_gums dental_thrusts oral_injuries tooth_sensitivity

Diş eti sağlığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Diş etlerinizi düzenli olarak kontrol etmek olası diş ve diş eti hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur. Diş eti iltihabı yavaş ve sinsidir, çoğu zaman semptom vermeden ilerler. Özellikle de hassas diş etlerine sahipseniz onları yakından takip etmeniz önemlidir.

Evde kontrol

Eğer hassas diş etlerine sahipseniz veya diş etleriniz az da olsa kanamaya başladıysa, konuyu takip etmek önemlidir:

 • Renk değişimi
 • Diş etinde kızarıklık
 • Parlayan, şiş bir görünüm

Bunun yanında, ağızda kötü koku, ani diş hassasiyeti ve metalik tat hissediliyorsa diş hekimine başvurulmalıdır.

Düzenli diş hekimi kontrolü

Yılda iki defa yapılacak diş hekimi kontrolü ile diş etlerinizi en etkin şekilde koruyabilirsiniz.
Erken farkedildiği takdirde diş eti iltihabı tamamen tedavi edilebilir, tartar ve diş temizliği yapılır, düzenli bir ağız içi hijyen programına geçilir.
Düzenli diş hekimi kontrolü sayesinde diş eti iltihabı takibi yapılır ki bu olası tedavilerin çok daha başarılı olmasına imkan verir. Bir enfeksiyon varsa diş hekiminiz bunu dişlerinizin arasından geçireceği periodontal sonda aracılığıyla diş ve diş etleriniz arasındaki boşlukları ölçerek bulacaktır. Diş eti iltihabı varsa bu boşluklar artmıştır.

Hassas diş etleri

Hassas dişler, diş çürüğünden korunmak içn nazik bakım ve kusursuz ağız temizliğine ihtiyaç duyar. Bir yandan dental plak oluşumuna sebep olan bakteriyle mücadele ederken diğer yandan diş etlerinize nasıl özen gösterebileceğinizi bulun.

Programı görün
 1. 1

  Toothpaste gel

  Arayüz fırçaları

  ARTHRODONT

 2. 2

  Ultra soft (ultra yumuşak)diş fırçası

  Diş fırçaları

  ELGYDIUM Clinic

 3. 3

  Diş ipiKlorheksidin içerikli

  Diş ipi

  ELGYDIUM Clinic

Bu yazıyı okuyan kimselerin ilgisini çeken konular

Markalarımızı keşfedin